AKTYWNOŚĆ RUCHOWA A WADY POSTAWY U DZIECI

Prawidłowa postawa ciała Twojego dziecka kształtowana jest głównie w domu oraz w przedszkolu lub szkole. Niestety, obecna formuła kształcenia, czyli długotrwałe siedzenie w ławkach oraz dźwiganie ciężkich tornistrów, sprzyja rozwojowi wad postawy u dzieci. Problem pogłębia także długotrwałe korzystanie z komputera oraz wielogodzinne oglądanie telewizji. Jak twierdzi Marlena Kondej, fizjoterapeuta oraz terapeuta integracji sensorycznej, receptą na prawidłową postawę dziecka jest przede wszystkim duża ilość ruchu. Przeprowadziliśmy z nią wywiad, by móc przybliżyć Wam, jak należy odpowiednio dbać o tę postawę.

Dzień dobry. Zastanawialiśmy się, jakie są najczęściej występujące u dzieci wady postawy?

Marlena Kondej: Bardzo częstym problemem jest nieaktywna postawa, która objawia się m.in. tym, że mięśnie brzucha nie spełniają swojej funkcji – brzuch jest wypięty do przodu, a za nim podąża kompensacja reszty ciała. W przypadku, kiedy nie mamy aktywnego centrum, dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej i bardzo często w ramach mechanizmu kompensacyjnego – kifozy piersiowej. Zauważalnym tego objawem jest garbienie się dziecka. Bardzo często u najmłodszych występują też wady kolan, takie jak kolana koślawe, które mogą wynikać ze złego ustawienia miednicy oraz wady stóp, jaką jest stopa płasko-koślawa. Pogłębianiu tej wady sprzyja również nieprawidłowy sposób siedzenia, np. „w literkę V”.

Skąd więc biorą się wady postawy u dzieci i co jest ich przyczyną?

Marlena Kondej: Przyczyn wad postawy u dzieci jest bardzo wiele. Na pewno na jednym z pierwszych miejsc należałoby wymienić niedostateczną aktywność fizyczną. Dzieci obecnie spędzają bardzo dużo czasu w szkolnych ławkach, a później, w domu – przed telewizorem lub komputerem. Co istotne, również bardzo dużo dźwigają. Nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym, których muskulatura nie jest dostatecznie wykształcona, noszą często bardzo ciężkie plecaki, co również wpływa na tworzenie się wad postawy. Warto także zauważyć, że sam organizm ma naturalną tendencję do niwelowania pewnych asymetrii, przez co mogą powstawać samoistnie nowe dysfunkcje.

Jakie są pierwsze sygnały, które powinny być dla rodziców informacją, że być może postawa dziecka nie kształtuje się w prawidłowy sposób?

Marlena Kondej: Przede wszystkim warto podkreślić, że rodzic jest pierwszą osobą, która może zauważyć symptomy wad postawy. Zazwyczaj odbywa się to podczas kąpieli lub przebierania. Czujność rodzica powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju asymetrie, np. kiedy jeden z barków lub jedna z łopatek jest wyżej, kiedy dziecko jest zrotowane lub przekoszone, albo kiedy potyka się o swoje nóżki, nieprawidłowo je układa lub nie biega jak jego rówieśnicy. Wszelkie zauważone nieprawidłowości warto niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.

Jak należy postępować, kiedy okaże się, że rzeczywiście postawa dziecka jest nieprawidłowa?

Marlena Kondej: W pierwszej kolejności warto zapisać dziecko na konsultację u fizjoterapeuty, który zbada malucha i zaproponuje odpowiednia dla niego terapię. Specjaliści zalecają głównie ćwiczenia korekcyjne, natomiast należy pamiętać, że im wcześniej zacznie się terapia, tym szansa na uzyskanie lepszych efektów jest większa, a czas rehabilitacji jest krótszy. Do 12 roku życia mamy bowiem największy wpływ i największe możliwości terapeutyczne płynące z ćwiczeń korekcyjnych. Podczas ćwiczeń staramy się korygować istniejące wady postawy oraz działamy z myślą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, więc są to świetne zajęcia profilaktyczne dla dzieci. Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej uczymy prawidłowej postawy ciała oraz prawidłowych wzorców ruchowych, które powinny być wykorzystywane przez dzieci w codziennym życiu.

Jakie wady postawy można skorygować w trakcie zajęć gimnastyki korekcyjnej?

Marlena Kondej: Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej korygujemy istniejące wady postawy, takie jak płaskostopie, wady kolan (kolana koślawe czy kolana szpotawe), a także wady kręgosłupa (plecy okrągłe, okrągło-wklęsłe, bądź płaskie). Należy pamiętać, że gimnastyka korekcyjna, podobne jak inne formy aktywności ruchowej dla dzieci, powinna być świetną zabawą.

Jak rodzice mogą przeciwdziałać powstawaniu wad postawy u dzieci?

Marlena Kondej: Przede wszystkim, tak jak wspomniałam już wcześniej, bardzo istotną kwestią jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości ruchu. Warto od małego zachęcać dziecko do aktywności oraz zabaw ruchowych, a także zapisywać je na wszelkie możliwe zajęcia sportowe. Bardzo istotne jest również to, aby dziecko prawidłowo się odżywiało. Nie można zapominać też o niebagatelnej roli witaminy D3, która wspomaga wzrost kości i zapobiega różnego rodzaju krzywicom. Należy również – tak naprawdę już od pierwszych miesięcy życia dziecka – zwracać uwagę na pojawiające się asymetrie i zapobiegać im, np. obracając dziecko systematycznie w kołysce czy podając mu zabawki z obu stron.

Wróć