Po co Twojemu dziecku potrzebny jest ruch?

Twoje dziecko spędza dużo czasu przed ekranem telewizora lub komputera? Okazuje się, że aż 80 proc. dzieci w Polsce nie spełnia kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących codziennej, godzinnej aktywności fizycznej. Pamiętaj, sport to zdrowie, a jego uprawianie przyczynia się nie tylko do poprawy kondycji psychofizycznej najmłodszych, ale także wspomaga u nich wykształcanie się cech o charakterze społeczno-wychowawczym. Sprawdź, po co tak naprawdę Twojemu dziecku potrzebny jest ruch.

Według wytycznych WHO, dziecko w wieku 5-17 lat potrzebuje minimum 60 minut różnorodnego wysiłku dziennie. Ponadto 5 razy w tygodniu powinno wykonywać przez pół godziny bardziej intensywny wysiłek, po którym pojawi się uczucie zmęczenia. W przypadku młodszych dzieci, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 15 minut takiego wysiłku 3 razy w tygodniu.

Ruch na wagę złota

Aktywność ruchowa jest potrzeba osobom w każdym wieku, jednak dla dzieci jest szczególnie istotna. Ćwiczenia fizyczne działają nie tylko na ciało, ale również umysł i zdolności społeczne. Aktywność usprawnia działanie wszystkich narządów wewnętrznych dziecka: poprawia oddychanie, krążenie, trawienie i metabolizm, wzmacnia układ mięśniowy oraz kostny, przeciwdziała wadom postawy, ćwiczy koordynację ruchów, doskonali równowagę. Dziecko, które  w trakcie zabaw i gier o charakterze ruchowym przemieszcza się w przestrzeni, przyswaja za pomocą zmysłów więcej informacji,  poznaje stosunki przestrzenne typu prawo-lewo, góra-dół etc. Nie do przecenienia jest kwestia ruchu dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Dzieci, które są aktywne, będą miały:

  • silniejsze mięśnie i kości
  • szczuplejsze ciało oraz mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i związanych z nią powikłań zdrowotnych
  • obniżone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
  • niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi

Skok rozwojowy a potrzeba ruchu u dzieci

Warto zauważyć, że w wieku 5-6 lat dzieci przechodzą tak zwany skok rozwojowy, który prowadzi m.in. do przyspieszenia wzrostu i twardnienia kości, zwiększenia siły mięśni. W tym okresie u dzieci znacząco nasila się potrzeba ruchu, co przez specjalistów nazywane jest „głodem ruchu”. Jest on silniejszy u chłopców i przejawia się m.in. zwiększoną ruchliwością, chęcią sprawdzania swoich możliwości fizycznych i siłowania się, zwiększoną potrzebą rywalizacji. W tym okresie wzrasta ilość bójek, potrzeba gier sportowych, eksperymentowanie z różnymi zabawami i aktywnościami, takimi jak jazda na rowerze czy hulajnodze. Chłopcy stają się wtedy silniejsi od dziewczynek. Głód ruchu u dziewcząt przejawia się rywalizacją w zakresie zręczności i precyzji ruchów, stąd też nasila się zainteresowanie takimi aktywnościami jak skakanie na skakance, gra w klasy czy „gumę”, a także zabawy polegające na rzucaniu i łapaniu piłek.

W tym okresie, rodzice – często nieświadomie – ograniczają rozwój fizyczny dziecka. Swoimi uwagami typu „nie biegaj tak szybko” czy „nie wspinaj się, bo spadniesz” powstrzymują naturalną dziecięcą aktywność ruchową. Ograniczenie ruchu w tym wieku, obok otyłości, może skutkować niewłaściwym rozwojem układu mięśniowo-kostnego, schorzeniami narządów ruchu, bólami pleców, nóg czy szyi, które mogą prowadzić do trwałych wad postawy. Ważne jest więc to, aby nie blokować dziecka ruchowo i pozwalać mu intensywnie biegać, skakać i wykonywać tysiące innych zadań, które dla nas dorosłych często wydają się bezcelowe, a dla dziecka są podstawą kształtującą jego organizm.

Ruch dla prawidłowego rozwoju psychicznego

Jak wspomniano wcześniej, ruch rozwija nie tylko ciało, ale również umysł i zdolności społeczne. Przede wszystkim aktywność sprawia dzieciom przyjemność – są radosne i roześmiane oraz dostarcza informacji o własnych możliwościach. W zabawach ruchowych zwykle uczestniczą inne dzieci, jest więc okazja do współpracy oraz  do nauki przestrzegania reguł i zasad tych zabaw. Dziecko, które potrafi odnaleźć się w grze na placu zabaw czy boisku, łatwiej radzi sobie z pracą w grupie, szybciej znajduje rozwiązanie problemów, z którymi spotyka się na co dzień. Co więcej, aktywność ruchowa podnosi samoakceptację dziecka. Ponadto pod wpływem ruchu mózg tworzy substancje, które działają przeciwdepresyjnie i pomagają zmniejszyć stres, a dodatkowo ułatwiają przewodzenie impulsów nerwowych.

Pamiętajmy, że dziecko, które ma dużo ruchu,  to przede wszystkim zdrowo rozwijający się, radosny i ciekawy świata młody człowiek. Wspierajmy go w odkrywaniu jego sportowych pasji 😊

Wróć