Zabierz dziecko na lodowisko

Jazda na łyżwach to sport zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oprócz dobrej zabawy, daje wiele zdrowotnych korzyści. Nauka jazdy na łyżwach najmłodszych usprawnia ich koordynację, wytrzymałość, zwiększa poczucie własnej wartości. Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę jazdy na łyżwach, tym lepiej!

Pierwsze kroki i pierwsze łyżwy

Naukę jazdy na łyżwach można rozpocząć jeszcze przed okresem przedszkolnym, choć wszystko uzależnione jest od poziomu sprawności ruchowej dziecka. Przydaje się też odwaga i odporność na upadki. Pierwsze kroki na lodowisku może stawiać nawet trzylatek – ale pod warunkiem, że wyposażysz go w łyżwy saneczkowe. Dwie płozy pomogą dziecku zachować równowagę podczas pierwszych chwil na lodzie. Łyżwy saneczkowe charakteryzują się dużą możliwością dopasowania rozmiaru do stopy, dzięki czemu sprawdzą się również u pięciolatka. Łyżwy dwupłozowe sprzedawane są przeważnie jako nakładki na buty dla dzieci. To bardzo ekonomiczne, bo mogą posłużyć dłużej niż jeden sezon, a także sprawdzą się dla więcej niż jednego dziecka. Klasyczne łyżwy figurowe czy hokejowe dostępne są dla maluchów w wieku czterech lat.

Oczywiście na początku, kiedy nie wiesz jeszcze, czy Twojemu dziecku spodoba się nowa aktywność, możesz skorzystać z usług wypożyczalni. Wypożyczając sprzęt zwróć uwagę, czy zatrzaski są sprawne oraz czy płozy zostały odpowiednio naostrzone i przykręcone. Wiążąc łyżwy lub zapinając je na klamry, należy robić to od dołu do góry, nie zostawiając nigdzie luzu (dzięki czemu unikniecie ryzyka skręcenia stawu skokowego lub urazu kolana).

Bezpieczeństwo

Oprócz łyżew, dziecko należy obowiązkowo wyposażyć w kask oraz ochraniacze na kolana i nadgarstki. Wybierając się na lodowisko, nie zapomnij o odpowiednim ubiorze dziecka. Najlepiej sprawdzą się ciepłe, ale oddychające ubrania termoaktywne. Możesz założyć maluchowi nieprzemakalne spodnie ortalionowe i kurtkę oraz rękawiczki. Pamiętaj, aby ubiór pozwalał na swobodne ruchy.

Przed pierwszym wejściem na lód porozmawiaj z maluchem i wytłumacz podstawowe zasady bezpieczeństwa. Możecie też przećwiczyć techniki jazdy oraz upadku. Na samym lodowisku asekuruj młodego sportowca. Dla maluchów, które dopiero zaczynają przygodę z łyżwami, dostępne są pomoce w postaci pchaczy-zwierzaków, które dziecko trzyma podczas jazdy, by nie stracić równowagi. Najlepiej jednak, aby Twoja pociecha „stawiała pierwsze kroki” na lodowisku pod okiem instruktora, które zaszczepi w nim prawidłową postawę i nawyki. Ucząc samodzielnie dziecko jazdy na łyżwach, pamiętaj o kilku zasadach:

  • poruszajcie się wyłącznie po tej części lodowiska, która jest oznakowana jako miejsce dla osób uczących się
  • podtrzymuj dziecko od tyłu (trzymaj ręce pod jego pachami i poproś, żeby wyciągnęło swoje rączki na boki, próbując utrzymać równowagę) lub pozwól mu trzymać się barierki. Malec musi nauczyć się łapać równowagę na łyżwach, ale wcale nie jest to takie proste
  • przy upadku nie pomagaj dziecku wstawać. Pokaż, jak ma to zrobić samodzielnie: klęknąć na kolanach, oprzeć obie ręce na lodzie, postawić jedną nogę, przenieść ciężar ciała na ręce i spróbować postawić drugą nogę, a następnie się podnieść
  • nie ciągnij oraz nie podciągaj dziecka za jedną rękę, kiedy się przewraca
  • pamiętaj, by nauczyć dziecko właściwej postawy ciała. Maluch powinien być przechylony do przodu. Dzięki temu gdy się przewróci, siłę upadku zamortyzuje rękoma. Przechylając się do tył, spadnie bezwładnie na plecy, co może być niebezpieczne.

Czas na łyżywy!

Jazda na łyżwach jest doskonałą okazją do tego, żeby spożytkować nadmiar energii, a także po prostu dobrze się bawić. Sprawdź listę lodowisk, na których z kartą FitProfit lub FitSport możesz poślizgać się ze swoim dzieckiem.

Wróć